بوتاکس فراورده ای از سم بوتولیسم است که با تغییراتی خطرات آن از بین می رود و برای تزریق استفاده می شود.


یک متخصص پوست و مو با اشاره به افتادگی پلک، لب و آلرژی به عنوان عوارض تزریق نابجای بوتاکس استفاده از این اقدام را برای زنان باردار و شیرده و افراد مبتلا به سرطان پیشرفته ممنوع دانست.

امیر هوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو تصریح کرد: بوتاکس فراورده ای از سم بوتولیسم است که با تغییراتی خطرات آن از بین می رود و برای تزریق استفاده می شود. وی افزود: زمانی که این سم وارد منطقه ای از پوست می شود عضلات آن منطقه را موقتاً به مدت 5 تا 7 ماه فلج می کند و با فلج شدن عضلات، چین های ناشی از بکارگیری عضلات را برطرف یا کم می کند و زمانی که بوتاکس برای چند بار تکرار شود باعث می شود فرد عادت خود را ترک کند و این چین ها یا تشکیل نشوند یا تشکیل آن به تعویق افتد.

احسانی خاطرنشان کرد: بوتاکس اگر تقلبی نباشد فرآورده استانداردی است که باید درست و به وسیله فرد متخصص تزریق شود ولی اگر کسی که این کار را می کند صلاحیت نداشته باشد یا ماده تزریق شده استاندارد نباشد می تواند عوارضی مانند افتادگی پلک، لب، غیر قرینگی در صورت، مشکلات آلرژیک و حساسیت را در پی داشته باشد. این متخصص پوست و مو موارد منع تزریق بوتاکس را، زنان باردار، شیرده، افراد دارای ضعف عضلانی با علل ناشناخته و افراد مبتلا به سرطان های پیشرفته دانست.

این متخصص پوست و مو افزود: اگر این تزریق درست انجام نشود ممکن است حالت های صورت فرد به درستی شکل نگیرد برای مثال در هنگام خندیدن تغییراتی صورت می گیرد که به شکل غیرطبیعی است. وی خاطرنشان کرد: فعلاً روش جایگزین برای بوتاکس وجود ندارد و فرد تنها باید تن به جراحی لیفتینگ بسپارد که روش درمانی تهاجمی و جراحی باز است.

احسانی تأکید کرد: مشکل این است که افراد غیر متخصص مانند برخی آرایشگاه ها این کار را با مواد غیر استاندارد انجام می دهند به همین علت ما شاهد عوارض بوتاکس هستیم که به پزشکان متخصص مراجعه می کنند ولی متأسفانه دیگر کاری از دست متخصصان پوست و مو ساخته نیست و تنهاراه حل صبر برای پایان زمان اثر سم یعنی 5 تا 7 ماه است.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : فارس

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه