به جز اینکه با خوردن شیرینی جات وزنتان را بالا می برید، صورتتان را هم پیرتر می کنید.


آیا پیر شدن ظاهریتان سریع تر از پیر شدن سنیتان است؟ اگر از تصویری که در آینه می بینید راضی نیستید، شاید زمان آن رسیده که بعضی عادتهای روزمره تان را بررسی کنید. غذاهایی که می خورید و حتی نحوه خوابیدنتان می تواند پیرترتان کرده و طول عمرتان را هم کم کند. در این مقاله متخصصین درمورد متداولترین عادتهایی که باعث پیر شدن می شوند و راهکارهایی برای از بین بردن آن صحبت می کنند.

چند کار را همزمان انجام می دهید
اگر لیست کارهای روزانه تان به نظر هیچوقت کوتاه نخواهد شد، ممکن است استرس زندگی پرمشغله تان برای بدنتان مسموم باشد. خیلی ها فکر می کنند انجام همزمان کارهای مختلف خیلی خوب است اما با این روش نه تنها کاری پیش نمی برند بلکه استرس بیشتری هم برای خود تولید می کنند. تحقیقات مختلفی نشان می دهد که استرس مزمن تولید رادیکالهای آزاد که مولکولهایی بی ثبات هستند و به سلولها آسیب رسانده و متهم اصلی در پیری هستند، را در بدن تحریک می کند. به جای اینکه سعی کنید همه کارها را یکجا انجام دهید، سعی کنید در هر لحظه فقط روی یک کار تمرکز کنید و بعد از اتمام آن سراغ کار بعدی بروید.

بی اندازه شیرینی جات می خورید
به جز اینکه با خوردن شیرینی جات وزنتان را بالا می برید، صورتتان را هم پیرتر می کنید. مولکولهای قند در درون بدن خود را به فیبرهای پروتئینی در هر سلول می چسبانند. این فرایند مخرب که گلیکاسیون نامیده می شود موجب از دست رفتن شفافیت پوست، ایجاد حلقه های تیره زیر چشم، پف کردگی، افزایش چین و چروکهای صورت و بزرگتر شدن روزنه های روی پوست می شود. اگر میخواهید شادابی و جوانی خود را حفظ کنید، شیرینی جات را برای بقیه بگذارید.

شب ها کمتراز 5 ساعت می خوابید
کم خوابی نه تنها باعث ایجاد پف سیاه زیر چشمهایتان می شود، بلکه طول عمرتان را هم پایین می آورد. خواب مطلوب در محدوده هفت ساعت است. اگر علائم کم خوابی مثل نداشتن انرژی در طول روز، کند شدن ذهن، مشکل در توجه و تمرکز یا افزایش وزن را در خود مشاهده کردید، حتماً زودتر بخوابید.

زیاد تلویزیون تماشا می کنید
اینکه چند روز پشت سر هم بنشینید سریال محبوبتان را تماشا کنید یک چیز است، اینکه مدام پای تلویزیون نشسته باشید چیزی دیگر. در یک مجله پزشکی ورزشی بریتانیایی تحقیقی منتشر شده بود که بر روی 11000استرالیایی 25 سال به بالا انجام گرفته بود، مشخص شد که به ازای هر یک ساعت تماشای تلویزیون، 22 دقیقه از عمر متوسط افراد بزرگسال کاسته می شود. علاوه بر این، افرادی که به طور متوسط شش ساعت در روز تلویزیون تماشا می کردند، 5 سال کمتر از آنهایی که تماشا نمی کرده اند زندگی کردند.
این تاثیر بیشتر بخاطر نشستن و غیرفعال بودن است. وقتی بیشتر از ۳30 دقیقه پشت سر هم می نشینید، بدنتان شروع به اندوختن چربی در سلولهایتان می کند که احتمال چاق شدنتان را بالا می برد. چه برای تماشای تلویزیون نشسته باشید و چه پشت میز کارتان، هر 30 دقیقه یکبار بلند شده و کمی در اطراف قدم بزنید.

بیشتر زمان روز را می نشینید

خطرات سبک زندگی نشسته کاملاً مشخص است: آنهایی که بیشتر روز خود را روی صندلی می نشینند بیشتر در معرض ابتلا به بیماریهای کلیوی، بیماریهای قلبی-عروقی، سرطان و چاقی مفرط هستند.
به طور طبیعی ورزش منظم به پیشگیری از این مشکلات سلامتی کمک کرده و باعث می شود طولانی تر زندگی کنید. در یک تحقیق مشخص شد آنهایی که 150 دقیقه یا بیشتر از هفته خود را ورزش می کردند، 10 تا 13 سال بیشتر از افراد کم فعالیت زندگی کردند.

از کرم های دور چشم استفاده نمی کنید
یکی از مهمترین محصولات آرایشی که باید استفاده کنید، یک کرم دور چشم خوب برای به تاخیر انداختن چین و چروک هاست. پوست زیر چشم ها نازکتر از پوست قسمتهای دیگر صورتتان است و خیلی سریعتر پیر شدنتان را نشان می دهد. مرطوب نگه داشتن این ناحیه سالها از عمر ظاهریتان کم می کند.
موثرترین کرمهای دور چشم حاوی رتین A، نوعی ویتامین A، می باشد. سایر عوامل مهم آن عبارتند از نرم کننده ها و مرطوب کننده هایی که رطوبت، آنتی اکسیدان، اسید هیالورونیک و ویتامین C را در این ناحیه نگه می دارد. اینها ساخت کلاژن و الاستین را برای سفت کردن پوست و کاهش خطوط دور چشمها تقویت می کنند.

از کرم ضدآفتاب استفاده می کنید اما فقط در مسافرتها
رانندگی، باغبانی و رفتن حتی تا سر کوچه بدون ضدآفتاب بسیار بیشتر از تخریبی که یک روز گذراندن کنار دریا دارد به شما آسیب می زند. علت اصلی تقریباً هر نوع پیری زودرس روی صورت قرارگیری در معرض اشعه فرابنفش است.  این اشعه حتی در زمانهایی که هوا ابری یا بارانی است هم وجود دارد. با استفاده از کرم ضدآفتاب با SPF بین 30 تا 50 در  زمانهایی که از خانه بیرون می روید از پوستتان محافظت کنید.

زیاد آرایش می کنید
سایه چشم آبی به کنار، آرایش زیادی هم شما را پیرتر نشان می دهد. استفاده از لوازم آرایشی، مخصوصاً محصولات آرایشی چرب، منافذ پوستتان را می بندد. علاوه بر این، استفاده بیش از حد از محصولات پوستی عطردار، موادشیمیایی و عوامل الکلی با از بین بردن رطوبت طبیعی پوست، پوستتان را خشک می کند و باعث ایجاد چین و چروک زودرس روی پوست می شود. برای راهنمایی بیشتر با متخصص پوستتان صحبت کنید.

دمر می خوابید و صورتتان را در بالشت فرو می برید
دمر یا یکطرفه خوابیدن طوریکه صورتتان را در بالشت فرو ببرید می تواند روی پوستتان ایجاد چروک کرده و موجب پیری زودرس می شود. بافتهای پیوندی و کلاژن موجود در پوست صورت با بالا رفتن سن ضعیف تر می شود. به همین دلیل وقتی شبهای پیاپی به یک سمت صورتتان می خوابید، صورتتان دیگر به سرعت زمانی که جوان بودید برنگشته و صاف نمی شود. این چینهای ایجاد شده بخاطر بالشتتان دائمی خواهد شد. بنابراین بهتر است به پشت خوابیده و از روکشهای بالشت ساتن استفاده کنید که پوستتان صاف بماند.

خانه تان را خیلی گرم نگه می دارید
وقتی بیرون از خانه سرد است، ممکن است وسوسه شوید که داخل خانه را حسابی گرم کنید. چه شومینه و چه شوفاژها را روشن کنید، هر دو رطوبت هوای خانه را می گیرند. این موجب خشک و ملتهب شدن پوستتان می شود که به مرور زمان منجر به پیری خواهد شد. استفاده از یک مرطوب کننده هوا با خشکی هوا مقابله کرده و از خارش و پوسته پوسته شدن پوستتان جلوگیری می کند. گذاشتن یک حوله مرطوب روی شوفاژ یا یک کاسه آب سرد در اتاق، مقداری از رطوبت از دست رفته را برمی گرداند.

با نی نوشیدنی می نوشید
نوشیدن نوشیدنیهای تیره رنگ با نی می تواند از ایجاد لکه بر روی دندانهایتان جلوگیری می کند اما همانطور که جمع کردن چشمها باعث ایجاد چین و چروک در اطراف چشمهایتان می شود، جمع کردن لبهایتان هم موجب ایجاد چروک زودرس دور دهانتان می شود. این اتفاق با کشیدن سیگار هم روی می دهد. از اینرو بهتر است نوشیدنیهایتان را از بطری داخل لیوان ریخته تا موقع نوشیدن از جمع کردن لبها خودداری کنید.

کل چربیها را از برنامه غذاییتان حذف می کنید
برای حفظ حس جوانی و ظاهر شاداب کمی چربی لازم است. اسیدهای چرب امگا3 که در ماهیهای چرب (مثل سالمون) و بعضی آجیلها (مثل گردو و بذر کتان) یافت می شود پوست را نرم نگه داشته و قابلیت ارتجاعی پوست را حفظ می کند و درنتیجه از بروز چین و چروک جلوگیری کرده و برای سلامت قلب و مغز نیز مفید است. آکادمی تغذیه و رژیم درمانی توصیه می کند که حداقل دو بار در هفته از ماهی در وعده های غذایی خود استفاده کنید.

قوز می کنید
ساعتها پشت سر هم پشت کامپیوتر نشستن به مرور زمان باعث ایجاد فرمی زشت و قوزمانند در ستون فقراتتان می شود. ستون فقرات به طور طبیعی شکلی S مانند متوازن دارد تا بتواند بدن را ثابت نگه داشته و از بدن محافظت کند. بد نشستن و ایستادن و قوز کردن ستون فقرات را از این حالت طبیعی خود دور کرده و درنتیجه عضلات، دیسک کمر و استخوانها دچار فشار می شوند. درنتیجه آن معمولاً دچار درد و خستگی می شوید و ستون فقرات  دچار پیری و بدشکلی دائمی می شود. با چک کردن و توجه به فرم بدنتان در طول روز (گوشها، شانه ها و لگن در حالت نشسته باید در یک خط صاف قرار گیرند) سعی کنید بدنتان را همیشه در وضعیت مطلوب نگه دارید.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : مردمان

6 مورد از بزرگترین اشتباهات مراقبت از پوست
مراقبت از پوست در زمستان
مراقبتهای پوستی برای سنین مختلف
مراقبت از پوست های تیره
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه